Grāmata: Džeds Rubenfelds “Nāves instinkts”

Jed Rubenfeld ‘The Death Instinct’

Tikko pabeidzu lasīt varen’ labu amerikāņu rakstnieka Džeda Rubenfelda romānu ‘Nāves Instinkts’ (Jed Rubenfeld ‘The Death Instinct’), kas izdota pagājušajā gadā un ietilpst grāmatu sērijā ‘Jaunā gada trilleris’.
Pirmkārt, jāsaka, ka manu interesei piesaistīja anotācija (ne par velti, tādas lietas eksistē), tāpēc grāmatas īsu izklāstu jūs paši varat izlasīt pievienotajā linkā vai vienkārši pameklēt interneta plašumos. Es vairāk pastāstīšu par to, kādi ir man iespaidi, lasot šo grāmatu…

Izlasot anotāciju, Tu vari uzreiz saprast, vai precīzu vēsturisko faktu (par vienu no lielākajiem terorisma aktiem 20.gs., jeb 1920.gada spridzināšanu Volstrītā) iekļaušana trilleriskā romānā ir Tev saistoša tēma. Sākotnēji šķiet, ka viss ir autora izdomāts, bet, tajā pašā laikā – pārāk patiess… Grāmatas beigās tiek atklāts, kas šajā romānā ir reāls, uz faktiem balstīts informatīvais materiāls, bet kas – autora fantāzijas auglis.
Tāpat Tev ir iespēja novērtēt, vai galvenie varoņi un viņus pavadošie personāži (Marija Kirī, Zigmunds Freids un vesels bars ar pāris svarīgām ASV personām), kas izdzīvo sapītu notikumu virkni, spēj piesaistīt Tavu interesi un liktu Tev neapzināti atvērt grāmatas pirmās lapas… Visu – slepkavības, valstsvīru intrigas, detektīvu izmeklēšanas, teroristu organizācijas, karš par naftu, zelts, rādijs, zinātne – visu vieno nauda…
Un vēl, šī grāmata, savā ziņā, ir iespēja ceļot. Ceļot pāri okeānam, pa sauszemi vai pa gaisu… Nebūtu jau būtiski, kā, jo arī mūsdienās mums ir visas šīs iespējas. Svarīgāk ir kā? – tā, kā tajā laikā, kad tikko beidzies Pirmais Pasaules karš, tas bija iespējams.. Jā, arī ar pusiznīcinātiem vilcieniem, kas pusceļā saplīst un aizkavē tavu ceļojumu nevis uz pāris stundām, bet pat uz dienām.. Glaunu takšu vietā, pat Vīnē kādreiz kursēja zirgu pajūgi, un, kā viena no pirmajām iespējām plašākam ļaužu pulkam, beidzot bija iespēja arī lidot.

Jāsaka, ka, lasot šo grāmatu, tās sižeta vadlīnijas man sasaistījās ar filmu stilu. Respektīvi, ja jūs esat redzējuši kaut vienu filmu, vai arī pietiks ar jūsu iemīļotāko seriālu, tad noteikti esat pamanījuši, kā tiek parādīti notikumi, kas norisinās vienā laikā, bet dažādās vietās. Fragmentāri, soli pa solim. Tad nu lūk, arī šajā grāmatā notikumi tiek atklāti līdzīgā stilā. Kā nekā, kaut kādā veidā taču jāataino notiekošais Amerikā un tas, kas tajā pašā laikā norisinās Eiropā! :) Šādi uzrakstītais grāmatas teksts man šķita ļoti dramatisks un nepārtraukti ‘kustīgs’, notikumu gaitu ļoti attīstošs, bet tajā pašā laikā, lai arī notiek ‘mētāšanās’ no vienas vietas uz otru – ļoti viegli saprotams un uztverams.
Jā, nu, man vienmēr ir patikuši dinamiski darbi. :)

Jāpiemin, ka romāns, lai arī trilleris, neizpaliek bez skaista mīlestības stāsta, kas, gan ar dažādām atklāsmēm, gan pārpratumiem, izdzīvo notiekošo. Brīžiem šķita, ka tieši šīs rindkopa piešķir nelielu pauzi un uz mirkli lasītājam ļauj atvilkt elpu, lai jau pēc punkta rindkopas beigās, turpinātu izdzīvot straujos un  nepārtrauktos notikumus.

Marija Kirī un rādijs. Zinātne. Rādija atklāšana, tā izmantošana, vēl neapzinoties tā postošās sekas. Rentgens. Katrā ziņā – man bija interesanti. Būs jāpalasa grāmatu plauktā stāvošā grāmatiņa par izcilo Kirī pāri. Bet tad jau par to – nedaudz vēlāk.

Zigmunds Freids un psihoanalīze. Tik ļoti dzirdēts vārds. Nezinu kāpēc, bet tas man vienmēr licies nedaudz mistiski noslēpumains un līdz galam neizprotams. Viņu piemin visur un bieži slavē viņa darbus un panākumus. Jāsaka, ka šajā grāmatā lasītie teksti un dialogi, mani ieintriģēja un es labprāt kādā brīdī palasītu arī kādu no viņa paša darbiem!

Nu lūk, kopsavilkumā jāsaka, ka ‘Nāves instinkts’ ir lieliska grāmata un es ieteiktu to izlasīt! ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *