Grāmata: Paulu Koelju “Akras Manuskripts”

Zach Erdmann ilustrācija ar citātu no Paulu Koelju grāmatas “Akras Manuskripts”.

Un tā es beidzot atvēru pirmo lapu… Beidzot, pēc ilgiem laikiem, vēl viena izlasīta grāmatiņa – maza, plāna, ātri lasās un šoreiz pat latviešu valodā

Lai arī joprojām aktīvi rakstošā, brazīļu rakstnieka – liriķa un novelista – Paulu Koelju [Paulo Coelho] darbi ir ļoti populāri visā pasaulē (viszināmākais viņa darbs ir ‘Alķīmiķis’ (izdota 1988.gadā)) un, neskatoties uz to, ka manas māsas grāmatu plaukti lūzt no viņa grāmatām, tad man tieši ‘Akras Manuskripts’ (izdota 2012.gadā) ir pirmā grāmata, ar kuru esmu papildinājusi savu izlasīto grāmatu repertuāru.

Lai arī grāmatiņa ir ļoti īsa, domas un viedoklis par tās saturu man mainījās trīs reizes: vispirms – pēc ievada, tad – pirmajās nodaļās un visbeidzot – pēdējās nodaļās.

Secinājums – neko sliktu par šo grāmatu teikt nevaru. Patika, bet sajūsmā neesmu. Lasījās ārkārtīgi viegli, jo, kad iesāku lasīt, tad tā arī gandrīz vienā laidā viņu ‘izrāvu cauri’. Aizķērās dažas gudras sentences, kas nedaudz lika arī aizdomāties:

 1. Rētas runā skaļāk par zobena asmeni, kas tās cirtis.
 2. Sakautie ir tie, kas nepadodas. […] Sakāve beidzas reizē ar brīdi, kad esam uzsākuši jaunu cīniņu Padošanās nebeidzas nekad, tā ir izvēle dzīvei.
 3. Ārējais skaistums ir iekšējā skaistuma redzamā daļa. Un tas izpaužas caur gaismu, ko izstaro mūsu acis.
 4. Mīlestība ir ticības izpausme, nevis darījums. […] Dzīve ir pārāk īsa, lai mēs paturētu pie sevis svarīgus vārdus.
 5. Lai sabiedrība tevi pieņemtu, tu centies izpatikt visiem, un tā ir ļoti dārga maksa. Un tas nebūt nepierāda, ka tu mīli sabiedrību. Tas ir pierādījums tam, ka tu nemīli sevi.
 6. Iznesību iespējams panākt, aizslaukot mēslainē visu nevajadzīgo un atklājot savu dabiskumu un būtību.
 7. Panākumus nenodrošina citu cilvēku atzinība. Panākumus nodrošina tas, ko esi iesējis ar mīlestību.
 8. Nemiers ir mīlestības dabiska sastāvdaļa, un nevajag tai par to pārmest.
 9. Mīlēt nozīmē būt atvērtam brīnumiem, uzvarām un sakāvēm, it visam, kas katru mīļu dienu notiek ceļā, pa kuru tev atvēlēts staigāt uz šīs Zemes.
 10. Kad ir uzticība, ieroči nav vajadzīgi. […] Uzticības pamatā ir cieņa un cieņa ir Mīlestības auglis.
 11. Nekad necīnies, lai pierādītu savu taisnību vai uzspiestu savas domas un ideālus. Pieņem cīniņu vienīgi tāpēc, lai uzturētu tīru garu un nevainojamu gribu.
 12. Cilvēki pasaulē iedalās vājajos un stiprajos, nevis naidniekos un draugos.

Ieteiktu šo grāmatu izlasīt tiem, kuriem šķiet, ka nesaprot dzīves jēgu vai to meklē, jūtas atstumti no sabiedrības vai tiem, kuri vienkārši grib papildināt savu galvu ar gaišiem un jēgpilniem formulējumiem par dzīves gudrībām.

One thought on “Grāmata: Paulu Koelju “Akras Manuskripts”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *