Grāmata: Melisa un Dallas Hartvigi “Tas sākas ar ēdienu”: 30 dienu izaicinājums ‘Whole 30’

Pavisam nejauši. Un tieši īstajā laikā.

Palasot informāciju – teiktu, nekas jauns un nekas brīnumains!

Arvien lielāku popularitāti gūst visādi ‘30 dienu izaicinājumi’. Es teiktu, šis pagaidām būs kaut kas no tās šnites. Tātad, esmu izlēmusi pievienoties Jolantai Liepiņai viņas 30 dienu izaicinājumā ‘Whole 30’. Ko tas nozīmē?

 

Tas nozīmē – diēta.

Un šajā brīdī, visi ‘būjinātāji’, kas domā, ka diēta nozīmē tikai salātlapu rīšana un ūdens dzeršana 3 reizes dienā, aizver mutes! Jēziņ! Vispirms ierakstiet vismaz ‘Google’ meklētājā frāzi ‘Kas ir diēta’ un pirmais ieraksts jums pateiks priekšā, ka “Diēta (grieķu: δίαιτα) ir ēšanas režīms, kas jāievēro cilvēkam saskaņā ar viņa organisma īpatnībām (kuras var atšķirties veselam un slimam cilvēkam), kas, atkarībā no vēlamā rezultāta, veicina svara samazināšanos vai palielināšanos.” Pie tam, būtiski ir saprast tās iedarbību uz organismu un nozīmi. Un, galu beigās, veselīgam uzturam jākļūst par cilvēka ikdienu, dzīvesveidu! Šajā kontekstā, drastiskas diētas, kuru laikā uzturā tiek lietoti, piemēram, tikai āboli vai maizes šķēle, kas sadalīta uz visām ēdienreizēm, no mana skatu punkta ir NO-GO [kategorisks ‘nē!’]!

Pirmkārt, diētas mērķis nedrīkst būt organisma iedzīšana stresā. Otrkārt, drastiskās diētas nedod nekādus ilglaicīgus un paliekošus efektus. Un treškārt, tā taču var salaist tūtē visu organisma darbību! Think!

Ir sanācis palasīt dažādus variantus un teorijas par to, ko labāk ēst vai neēst, sākot no asinsgrupu diētām, Paleo, Keto u.c. Katrai no tām, ir savs pamatojums, kāpēc viena vai otra pārtikas grupa būtu jāizslēdz no uztura. Par tām jūs varat palasīt paši. Tāpat ir arī ar ‘Whole 30’ – par to es uzrakstīšu vēlāk. Principā, šo uztura režīmu kopīga iezīme un mērķis – izslēgt no uztura dažādus fabriku ražojumus (desas, kūpinājumus, konservus utt.) cukuru un ar to palīdzību attīrīt un savest kārtībā organismu, kā arī atjaunot tā dabisko funkcionēšanu. Svara noregulēšana (un nevis tikai svara zaudēšana!) un nostabilizēšana, par ko visi tik ļoti parasti uztraucās, ir tikai blakusefekts.

 

Par ‘Whole 30’.

Informācijas avots apgalvo, ka šī 30 dienu diēta “ir kā īstermiņa uztura principu ‘pārstartēšana’, kas palīdz pielikt punktu vēlmēm pēc neveselīgas pārtikas un ieradumiem, palīdz atjaunināt metaboliskos procesus, ārstē gremošanas sistēmu un stiprina imūnsistēmu.” Vienvārdsakot – kārtējā brīnumlietiņa, kas sola 30 dienu laikā mainīt Tavu dzīvi un, kā jau jebkam, kas pēcāk ir plānots kā ilglaicīgs, noturīgs ieradums ar paliekošu efektu, iesākums (šīs 30 dienas) ir tikai tīzeris.

 

Ko drīkst / nedrīkst ēst?

‘Jā!’ īstai, ar uzturvērtību bagātai, pārtikai – gaļa, jūras veltes, olas, daudz dārzeņu, augļi, labie tauki no augļiem, eļļām, riekstiem un sēklām; pārtika ar pēc iespējas mazāk sastāvdaļām (izrunājamām sastāvdaļām), vai vēl labāk – bez dažādām sastāvdaļām – jo dabiskāks un neapstrādātāks, jo labāks!

Svarīgākais ir saprast un atcerēties, ko no ēdienkartes vajadzētu izslēgt!

 1. Pievienots cukurs vai jebkāda veida saldinātāji (kļavu sīrups, medus, agaves sīrups, stēvija utt.);
 2. Alkohols;
 3. Graudaugi (kvieši, rudzi, auzas, kukurūza, rīsi, manna, bulgurs, amarants, griķi, diedzēti graudi, bezglutēna pseido-graudaugi, kā kvinoja), kā arī dažādi to paveidi/izstrādājumi (klijas, dīgsti, ciete utt.);
 4. Pākšaugi (dažāda veida pupiņas, zirņi, turku zirņi, lēcas, zemesrieksti, soja un tās paveidi);
 5. Piena produkti (govs, kazas vai aitu piens un to izstrādājumi – krējums, siers, kefīrs, jogurts (arī Grieķu) utt.), izņemot ‘attīrīto’ jeb Ghee sviestu.
 6. Karagināns (jeb E407, kas ir biezinātājs, ko izmanto saldējumos, cepumos, konditorejas izstrādājumos utt.);
 7. Mononātrija glutamāts, kas ir garšas pastiprinātājs, ko parasti pievieno ķīniešu ēdieniem, konservētiem dārzeņiem, zupās un pārstrādātai gaļai. Jā, tieši šīs sastāvdaļas dēļ McDonald’s pārtika garšo tik labi!
 8. Sulfīti, kas fermentācijas procesā vīnā veidojas dabiskā veidā, diemžēl, to antioksidantisko un antibakteriālo īpašību dēļ, tiek pievienoti arī papildus, lai novērstu oksidācijas procesus un saglabātu vīna svaigumu. Ja kāds nav pamanījis, vārdu salikums ‘Satur Sulfītus’ ir atrodams teju uz katras vīna pudeles. Sulfīts ir arī žāvētajos augļos, kā, piemēram, aprikozēs, lai tās ilgāk būtu glabājamas – jo viarāk sulfītu, jo gaišākas aprikozes!
 9. Cepti ēdieni. Ceptas pankūkas joprojām ir ceptas pankūkas, neskatoties uz to, kādas tajās ir sastāvdaļas.

 

Izņēmumi.

 1. ‘Attīrītais’ jeb Ghee sviests, jo tas nesatur piena proteīnus.
 2. Augļu sulas kā saldinātāji.
 3. Tādi pākšaugi kā zaļās pupiņas, cukurzirņi, sniega zirņi, jo tās vairāk ir kā pākstis, nevis kā pupas, pie tam – zaļie augi!
 4. Etiķis un tā paveidi (balzamiko, ābolu sidrs, sarkanais vīns, rīsu etiķis), izņemot tie, kas ir ar pivienotu cukuru vai iesala etiķis, kas satur glutēnu.
 5. Sāls.

 

Jāsaka, ka es biju mazliet pārsteigta par faktu, ka pākšaugi ir aizliegti, jo tie parasti ir vieni no noteikti uzturā iekļaujamajiem produktiem. Plašāku informāciju var lasīt mājas lapā, bet te mazliet kopsavilkums priekš tiem, kas negrib tulkot.

Asinsgrupu diēta dažādu pārtikas grupu izslēgšanu skaidro ar to, kā katras asins grupas nosakošie pamatelementi – sarkanie asins ķermenīši, antiķermenīši plazmā un antigēni sarkanajās asins šūnās – reaģē (vai tieši nereaģē) ar kādu no pārtikas grupām un ko tas pēc tam izraisa organismā. Bet princips ir viens – nelietot tos produktus, kas visbiežāk izraisa dažādas alerģiskas reakcijas kā, piemēram, mūsdienās tik populārās – laktozes vai glutēna nepanesamību.

 

– Cukurs.

Salds un atkarību raisošs – jo vairāk ēdam, jo vairāk gribam vēl! Pārtikai pievienotais cukurs ir ātrākais un vieglākais veids, kas izraisa neveselīgu hormonu reakciju. Paļaujoties uz to kā primāro enerģijas avotu, tas rada leptīna un insulīna līmeņu svārstību traucējumus, izraisot lipīdu uzkrāšanos aknās, asinsvados un ķermenī (ķermeņa tauku veidā). Cukurs ietekmē arī zarnu darbību, jo maina līdzsvaru starp ‘labajām’ un ‘sliktajām’ baktērijām (disbakterioze), kas var izraisīt gremošanas problēmas un iekaisumam līdzīgus simptomus kā nogurumu, ķermeņa sāpes un locītavu problēmas.

Cukurs ir ‘tukšās kalorijas’ – tas ir kalorijām bagāts, bet bez pievienotās uzturvērtības.

 

– Alkohols.

Alkohols satur daudz cukura, līdz ar to tā lietošana izjauc aizkuņģa dziedzera hormonu – insulīna un glikagona – darbību. Papildus tam, kas jau ir aprakstīts par cukuru, alkohols ir arī neirotoksisks – tas bojā nervu audus un izraisa nervu sistēmas traucējumus vai pat iznīcina nervu šūnas.

 

– Graudaugi.

Rafinētie: rafinēšanas procesā no grauda tiek aizvāktas uzturvērtīgās vielas – klijas, dīglis un tajos esošās šķiedrvielas, vitamīni un minerālvielas. Šāda veida graudaugi vairs nesatur sātu radošās vielas (šķiedrvielas, ūdens un proteīni), toties kaloriju ir ļoti daudz. Līdz ar to šādu pārtiku ir viegli ‘pārdozēt, tā izraisa atkarību, cukura līmeņa svārstības un neveselīgu metabolisko efektu.

Pilngraudi: tiem ir atstātas uzturvērtīgās vielas – klijas, dīglis, taču uzturvielu blīvums tajos ir niecīgs, ja salīdzina ar dārzeņiem un augļiem. Pie tam, lai arī pilngraudos ir ļoti daudz minerālu (kalcijs, dzelzs, cinks, magnijs), klijās esošais fitīns (anti-uzturviela) tos ‘iekapsulē’ nešķīstošā un neapstrādājamā kompleksā, un neļauj mūsu ķermenim tos absorbēt. Līdz ar to mums no šiem minerāliem nav nekāda labuma – tik pat labi, tie varētu pilngraudos arī nebūt!

 

– Pākšaugi.

No bioloģiskās famīlijas, tās ir dažādas pupiņas, zirņi, lēcas, turku zirņi, sojas pupiņas un arī zemesrieksti. Savukārt kafijas, kakao un vaniļas ‘pupiņas’ NAV pākšaugi. Dažādu augu lietošana uzturā ir laba lieta, bet! Tas, ko mēs no pākšaugiem izmantojam uzturā, ir šī pākšauga ‘sēkla’, kas, tāpat kā graudaugi, glabā sevī lielu ogļhidrātu daudzumu. Pākšaugi tiek ieteikti kā ļoti laba izvēle uzturā tieši lielā šķiedrvielu, vitamīnu un minerālu, kā arī ‘lielā’ proteīnu daudzuma dēļ. Bet! Lielākai daļa pākšaugu proteīnu daudzums ir 2-3 reizes mazāks kā ogļhidrātu daudzums, pie tam,  tajos esošie proteīni ne tuvu nav tik blīvi vai pilnīgi kā tie, kas atrodami gaļā, jūras veltēs vai olās. Ja salīdzina ar dārzeņiem un augļiem, mikroelementu un šķiedrvielu daudzums pākšaugos ir stipri mazāks. Dažos pākšaugos ir liels daudzums fitātu (anti-uzturvielas), kas savienojas ar tajos esošajiem minerāliem, tādējādi padarot minerālvielas mūsu organismam ‘nepieejamas’. Dažus pākšaugos atrodamos īso ķēžu ogļhidrātus organisms nespēj sadalīt un absorbēt, tādējādi tie kļūst par barību zarnu traktā esošajām baktērijām, izraisot vēdera uzpūšanos, gāzes un pat disbakteriozi.

Ja runājam par zemesriekstiem. Tie satur lielu daudzumu proteīnu, ko sauc par lektīnu. Arī citos pākšaugos šī viela ir atrodama, taču, atšķirībā no pākšaugiem, zemesriekstos esošais lektīns, netiek iznīcināts ne gatavošanas, ne gremošanas laikā. Organismā šie lektīni provocē imūno reakciju un veicina dažādu sistēmu iekaisumus.

 

– Piena produkti.

Piens ir ideāls enerģijas avots un ‘celtniecības materiāls’ zīdītājiem, līdz brīdim, kad to gremošanas trakts ir pilnībā attīstījies un tie var sākt ēst īstu pārtiku. Mātes piens ir blīvas enerģijas un hormonu piegādes sistēma, jo tas ir ne tikai inerts ogļhidrātu, proteīnu un tauku avots bet arī satur daudz dažādus makroelementus, kā rezultātā šis bio-aktīvais maisījums izraisa agresīvu zīdītāju augšanu un attīsta imūnsistēmu. Neskatoties uz milzīgo pievienotās vērtības bagāžu, piens, ko patērē cilvēks un kas būtībā ir paredzēts teliņiem, pieauguša cilvēka organismam var būt ne tik ļoti piemērots.

Piena proteīni – kaseīns un sūkalas. Kaseīns ir aminoskābju veidojošais bloks, kam ir glutēnam līdzīga struktūras uzbūve. Un ko tik tas nespēj veicināt.. Tas, kas atrodams sierā, izraisa histamīna reakciju – tā nepanesamība izraisa galvassāpes, kuņģa-zarnu trakta ‘streiku’, astmas saasinājumus un sezonālās alerģijas. Sūkalas, savukārt, ir daudzu dažādu mazāku proteīnu un hormonu sajaukums, ieskaitot imunoglobulīnu, insulīnu, insulīnam līdzīgo augšanas faktoru, estrogēnu un citu augšanas faktoru. Līdz ar ko, piens ir ārkārtīgi insulīnogenisks produkts – laktozes kombinācija ar sūkalām izraisa ārkārtīgi lielu insulīna izdalīšanos. Tas, savukārt, izjauc metaboliskos procesus, traucē hormonu darbībai. Piens palielina arī insulīnam līdzīgo augšanas faktora līmeni. Šis faktors atbildīgs ne tikai par bērnu augšanu, bet arī veicina dažādu ļaundabīgu šūnu attīstību un augšanu.

Piena cukurs – laktoze. Nav noslēpums, ka mūsdienās cilvēki kļūst arvien jutīgāki pret pienā esošo cukuru – laktozi. Ja organisms to nespēj pienācīgi apstrādāt un uzņemt, rodas vēdera uzpūšanās un kuņģa-zarnu trakta traucējumi, kā arī disbakterioze.

 

– Kalcijs.

Kas attiecas uz kalciju, kas it tik vitāli nepieciešams spēcīgu kaulu uzbūves pamatā, tā nav vienīgā lieta, kas nepieciešama, lai kauli būtu stipri. Ir vajadzīgi arī C, D3 un K vitamīni, kā arī tādi minerāli kā magnijs un fosfors. C vitamīns palielina kalcija absorbciju un veicina kaulu struktūras veidošanos. D3 vitamīns nepieciešams, lai nodrošinātu pareizu kalcija uzsūkšanos tievajā zarnā. Šī vitamīna trūkuma dēļ kauli kļūst trausli. K vitamīns ir saistīts ar šūnām, kas veido kaulu un rada īpašu proteīnu, kas nostiprina kalciju vietā, kā arī neļauj citām šūnām graut kaulus. 60% no organismā esošā magnija, ir atrodams mūsu kaulos, kombinācijā ar kalciju un fosforu. Magnijs uzlabo kaulu minerālo blīvumu. 85% no organismā esošā fosfora, atrodas kaulos un veido vairāk nekā pusi no kaulu minerālās masas. Tas palīdz kaulu un citu audu veidošanās un augšanas laikā.

Nav pareizi uzskatīt, ka, jo vairāk kalcija mēs uzņemsim, jo stiprāki būs kauli. Ir svarīgi saprast, cik no visa uzņemtā kalcija daudzuma mūsu organisms ir spējīgs absorbēt un paturēt. Visam ir jābūt līdzsvarā – pārāk liels kalcija daudzums nozīmē, ka organisms ir spiests to kompensēt, koriģējot vitamīnu un minerālvielu daudzumu rezervēm, tādējādi vēl vairāk izjaucot balansu organismā. Jāizvairās no pilngraudu un pākšaugu produktiem. Ir jāuzņem uzturvielām bagāta pārtika (īpaši – tumši zaļo lapu dārzeņi, salāti un gaļas buljoni), vairāk gaļas, vairāk D vitamīna un magnija. Derīgie tauki no piena produktiem (Ghee sviests) palīdzēs D3 un K (taukos šķīstošie) vitamīnu absorbēšanai organismā.

Iespējams, ka TIK daudz kalcija Tev nemaz nevajag, ja vien visi pārējie faktori organismā ir līdzsvarā!

Rakstīt varētu daudz un plaši. Pētījumi un eksperimenti notiek – nekas nestāv uz vietas. Neviens nav teicis, ka tā 100% ir un tā ir 100% visiem. Ja Tev šķiet, ka kaut kas Tavā organismā nenotiek tā, kā vajadzētu, un Tev nav izdevies atrast cēloni, principā, tas, ko ‘Whole 30’ piedāvā, uztaisīt tīrīšanu. Uz 30 dienām izslēgt no uztura visas tās pārtikas grupas, kas potenciāli varētu izraisīt jebkāda veida alerģiskas, dažādu nepatīkamu procesu izraisošas reakcijas, kas jau tika pieminētas iepriekš.

 

Kāpēc?

Pirmkārt, kompānijas un, savā ziņā, komandas gara pēc – kopā jautrāk, vieglāk, motivējošāk.

Otrkārt, tāpēc, ka tas ir izaicinājums – vai es to varu?!

Treškārt, tiek solīts, ka būs vairāk enerģijas, labāka fiziskā forma un vispārīgā veselība.

Ceturtkārt – man kā eksperimentālajai zinātniecei tas ir interesanti.. paskatīties, kas no tā beigās sanāk. Vai ir tā, kā tiek solīts, vai tas ir ‘life changer’…?!

 

Kā jau katrā ‘challenge’ – saka, ka vieglāk to esot izturēt, ja par progresu regulāri tiek veiktas atskaites. Nope, es netaisos jums postēt to, ko es apēdu pusdienās, nedz arī visādus recepšu brīnumus! Mēģināšu atskaitīties par sajūtām un novēriojumiem un par to, kā tas ir.!

Šīs diētas galvenais mērķis nav ‘nomest svaru’, līdz ar to, šo 30 dienu laikā, tiek aizliegts svērties! To var izdarīt pirms un pēc. Tāpat arī var uzņemt foto ‘pirms’ un ‘pēc’. Un šo es izdarīju!

Let’s start! Who’s with me?

PIRMS_59,3kg_29-06-2015
Let’s start! Pirms: 59,3kg

2 thoughts on “Grāmata: Melisa un Dallas Hartvigi “Tas sākas ar ēdienu”: 30 dienu izaicinājums ‘Whole 30’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *