Grāmata: Dr. Kevins Dutons un Andijs Maknabs “Labais Psihopāta ceļvedis panākumiem”

Abi grāmatas “The Good Psychopath’s Guide to Success” autori nāk no Lielbritānijas. Dr. Kevin Dutton ir dzimis 1967.gadā Londonā. Ar Doktora grādu psiholoģijā, viņš ir arī sociālo ietekmju zinātnes eksperts un pētniecības psihologs Oksfordas Universitātes Eksperimentālās Psiholoģijas Departamentā. Viņa pirmā grāmata “Flipnosis – The Art of Split Second Persuasion“ tika publicēta 2010.gadā. Savukārt Andy MacNab, īstajā vārdā Steven Billy Mitchell ir angļu novelists un bijušais SAS (Special Air Service) seržants Britu armijā, kurš dzimis 1959.gadā Londonā. Bez militārās karjeras, viņš ir arī vairāku autobiogrāfiju un daiļliteratūras grāmatu autors.

Pamācošās grāmatas mani nekad nav saistījušas, jo tās ir ļoti apnicīgas. Tu lasi un tur tikai raksta – ‘vajag rīkoties tā un šitā’, ‘teikt to un šito’ un pat ‘domāt citādāk’ utt. Parasti šādas grāmatas manās rokās neiztur vairāk par dažām pirmajām lappusēm un tiek iebāztas atpakaļ plauktā. Reizēm šķiet – kāpēc man tādas vispār šad tad uzroads manos grāmatu krājumos?! Jā, arī šī ‘Psihopātu grāmata’ ir viena no ‘pamācošajām’, bet to, pašai par brīnumu, es izlasīju līdz galam!

Pirmkārt, neskatoties uz brīžiem komplicēto angļu valodu, to bija viegli lasīt, jo grāmatā nav tikai un vienīgi teksti: ‘tev būs darīt šitā!’ vai ‘tu nedrīksti darīt tā!’. Principā tā ir kā dialogs starp abiem autoriem, kur viņi dalās gan ar saviem pieredzes stāstiem, gan ar informāciju par dažādiem eksperimentiem, testiem un pētījumiem.

Otrkārt, bija interesanti uzzināt, ka arī manī ir psihopātes daba. Tiesa, neesmu ļoti izteikta psihopāte, bet maķenīt virs vidējā (normālā) gan! Un nē, neesmu ķerta psihopāte un neskriešu jums pakaļ ar nazi. Lai gan…

Neteiktu, ka šajā grāmatā ir aprakstītas jaunas un nedzirdētas brīnumlietas, bet lieliskas atziņas, kuras šad tad esmu novērojusi arī savā dzīvē un kurām varu piekrist, gan var atrast. Lūk, dažas:

 • […] in any kind of crisis, the most effective individuals are those who stay calm, who are able to respond to the demands of that moment, while at the same time remaining detached.
 • You can get away with anything, so long as you can get away with it.
 • […] imagine that you’re standing on the edge of a cliff. You will experience two kind of fear. The first kind is the fear of falling. The second kind is the fear of throwing yourself off – the terrifying realization that whether or not you plunge into the abyss below is COMPLETELY UP TO YOU. You have total FREEDOM OF CHOICE.
 • ‘Existence precedes essence.’ […], we are born without  purpose so we are free to become whoever we wish to become. We are at liberty to shape our own destiny.
 • […] responding to nice people by being nice and to not nice people by being not nice is by far the most effective way forward.
 • We have to have the courage to take the chances. To take a chance on ourselves. To make the most of our talents instead of burying them under a mountain of excuses.
 • Pressure is nothing more than the shadow of great opportunity.
 • […], we have a spectacular capacity for imagining things to be far worse than they really are.
 • Crazy commitment can lead to crazy success.
 • It’s nice when you’re beating an opponent and you’re kicking him when he’s down. That’s what sport is all about, the only reason for playing.
 • Tell him to go into every tackle fully committed. If you go in fully committed, then you’re way less likely to get hurt. Rugby is like life. You’re going to feel pain – there’s nothing you can do about it. It’s part and parcel of the game. The people who feel it most are the people who try most to avoid it.
 • […] the player who wins a [tennis] match isn’t necessarily the player who wins the MOST points. It’s the player who wins the CRUCIAL points.
 • Confidence doesn’t just come from doing a good job. Confidence comes from knowing you’ve done a good job.
 • It doesn’t matter how good a shot you are: if you don’t have a target, you’re not going to hit it!
 • Walking away and smiling when life gives you the finger – and really not giving a damn – is a far better place to be than wasting your time and energy feeling sorry for yourself. […] your competitors don’t feel sorry for you, so why the fuck should YOU?
 • Do Not Feed The Trolls! Focus on what YOU can do instead of what the other person is doing or saying and you’ll find them much easier to deal with. Don’t give them the finger – that’s a waste of a finger! Give them NOTHING.
 • At time we take things personally because they’re true!
 • We’re conditioned to think that our lives revolve around great moments. But great moments often catch us unaware – beautifully wrapped in what others may consider a small one.
 • When people are not in the moment, they’re not there to know that they’re not there.
 • […] If you watch a film without the soundtrack it’s still the same film. The soundtrack doesn’t change what happens. […]

Un mans mīļākais domu grauds no šīs grāmatas:

The secret of success is this. Train like it means everything when it means nothing – so you can fight like it means nothing when it means everything.

psychopath

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *