Grāmata: Džūlija Endersa “Par zarnu šarmu”

Manu uzmanību piesaistīja grāmatas vāka ilustrācija un fakts, ka tās autore ir ārkārtīgi jauna meitene no Vācijas. Un, protams, arī tēma – zarnas. Kā jau daudzi par to ir izteikušies, grāmata ir viegli lasāma, ar patīkamu humoru un asociācijām izklāstot pietiekami sarežģītas lietas.

Daudz no tā visa, kas notiek gremošanas sistēmā, bija dzirdēts, lasīts un studēts iepriekš. Bija lietas, kas bija piemirstas, bet šo to uzzināju arī no jauna. Kaut vai tas, ka arī cilvēka izdalītajām siekalām ir dezinficējoša un morfija (opimorfs) iedarbība. Naktī tās neizdalās, tāpēc baktērijas vairojas, kā rezultātā no rītiem smird elpa.

Ņemot vērā grāmatas vieglo, populārzinātnisko un ilustratīvo valodu, par šo to gribējās uzzināt arī vairāk. Piemēram par to, kas notiek vēderā, kad pārtika tiek uzņemta kopā ar ūdeni – tas ir labi, vai nē? Vai arī mazliet plašāk uzzināt par dažādiem parazītiem. Jo no tiem visiem tika pieminēti tikai spalīši.

Kopumā ļoti laba lasāmviela, kas vieglā valodā izskaidro galvenos gremošanas sistēmas procesus.

Pāris teikumi jūsu pārdomām:

  • […] no šķiedrvielām nav lielas jēgas, ja netiek pietiekamā daudzumā uzņemts šķidrums.
  • Jo augstāki ir higiēnas standarti kādā valstī, jo vairāk alerģiju un autoimūno saslimšanu tur diagnosticē. Jo sterilāka ir dzīvesvieta, jo lielāka ir iespēja, ka tās iemītniekiem būs alerģijas vai autoimūnās saslimšanas.
  • Ja labais un sliktais ir pareizā līdzsvarā, tad sliktais mūs norūda, bet labais – rūpējas un uztur veselību.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *