Kā nokļūt Beļģijas Formula 1 Grand Prix?*

*Ja tu uz turieni nedodies ar savu auto.

Neskatoties uz to, ka ātras mašīnas un ralliji ir piesaistījuši manu uzmanību jau no mazotnes, un, ka man joprojām ir sapnis, kādu dienu sēdēt pie stūres rallija mašīnai un nēsāties pa zemes ceļiem, atstājot aiz sevis putekļu mākoni, Formula 1 vienmēr ir bijis kaut kas, kas 1) ir ļoti garlaicīgs un aizņem vismaz 2h no TV programmas, 2) šķiet, ka bez maz vai aizņem visu nedēļas nogali, un 3) asociējas ar Mihaelu Šumaheru sarkanā un Ferrari ar zirdziņu.     

Skats uz Beļģijas Formula 1 Spa-Francorchamps trases posmu – Eau Rouge

Pāris gadus atpakaļ, kad dzīvoju Francijā, man bija iespēja aizbraukt uz F1 Monaco Grand Prix, bet biļetes, it īpaši pāris dienas pirms sacensībām, bija jau izpārdotas (vispārējā ieejas biļete (General Admission)) vai bija tik dārgas, ka nevarēju atļauties. Pēc vairākiem gadiem, man beidzot tas izdevās – redzēt Formula 1 sacensības vienā no vēsturiskajām un ikoniskajām trasēm ar fantastisku apkārtējo ainavu – Spa-Francorchamps, Beļģijā.

Skats uz Beļģijas Formula 1 Spa-Francorchamps trases posmu – Speed corner

Spa-Francorchamps trase, sasniedzot gandrīz 7km, ir viena no garākajām trasēm Formula 1 kalendārā. Garu taišņu un izaicinoši ātru līkumu apvienojums to padara par vienu no mīlētākajām trasēm starp Formula 1 braucējiem. Niki Lauda reiz teica: Trase ir vecā stila un joprojām ir lielisks izaicinājums braucējiem, arī apkērtne nav tikusi pārveidota un joprojām ir skaista. Es izbaudu atgriešanos te.”

Tātad, te ir daži mani ieteikumi, kā nokļūt līdz trasei un izbaudīt rawrrr-rawrrrr-rawrrrrr pa īstam, saņemot skaudīgas ziņas no paziņām – Formula 1 faniem.

 1. Pirmkārt, ļoti savlaicīgi iegādājies biļetes oficiālajā Formula 1 lapā. Es savas biļetes iegādājos jau 9 mēnešus pirms sacensībām.
 2. Otrkārt, pēc iespējas ātrāk sāc plānot lidojumus un rezervēt naktsmājas. Tici man, naktsmājas ir ļoti kritisks aspekts, ja negribi par tām maksāt miljonus, jo trasei tuvumā esošās vietas tiek izķertas ļoti ātri! Liège pilsēta bija mūsu opcija, jo 1) tuvāk esošās vietas bija kļuvušas ārkārtīgi dārgas, 2) Liège ir jauka pilsēta, ko apskatīt, un 3) loģistika (lidmašīnas, vilcieni, autobusi utt.). Gadījumā, ja plāno ierasties ar savu helikopteru, tad par to nav jāsatraucas – netālu no trases ir nolaišanās laukums, kur, iespējams, tu varētu noparkot arī savu lidaparātu.
 3. Tālāk, lai nokļūtu no Liège uz Spa-Francorchamps, visērtākā opcija ir VILCIENS līdz Verviers + SHUTTLE (vai AUTOBUSS) līdz Francorchamps:
  • VILCIENS: Liège – Verviers
   • Tā kā sacensības ir nedēļas nogalē, iegādājies vilciena biļetes nedēļas nogalei.
   • Vilcieni kursē atbilstoši sarakstam.
   • Biļetes iespējams iegādāties biļešu automātos, kas izvietoti stacijā.
   • Cena: 5.40EUR/par personu, par vienu turp-atpakaļ braucienu.
   • Brauciena ilgums, atkarībā no vilciena veida: 20-40min.
  • SHUTTLE: Verviers – Francorchamps
   • No Verviers vilcienu stacijas līdz Francorchamps ir organizēts Shuttle. Bet šo informāciju mēs iepriekš nekur neatradām (uzzinājām par to, kad ieradāmies Verviers). 
   • Biļetes var iegādāties busiņā pie Verviers vilciena stacijas. 
   • Shuttle brauc no rītiem un vakaros.
   • Cena: 10EUR/par personu uz visu nedēļas nogali (piektdiena-svētdiena), neierobežotam skaitam turp-atpakaļ braucienu.
   • Brauciena ilgums, atkarībā no satiksmes: 40-60min.
  • AUTOBUSS: Verviers – Francorchamps
   • Vietējais TEC autobuss Nr.294
   • Biļetes var iegādāties kioskā Verviers vilciena stacijā. 
   • Autobusi kursē atbilstoši sarakstiem.
   • 13.60EUR Multiflex braucienu biļetes (līdz 12 biļetēm, izmantojamas vairākiem pasažieriem; derīgas visos TEC autobusos).
   • Brauciena ilgums, atkarībā no satiksmes: 40-60min(?).
 4. Shuttle/Autobuss nepievedīs tevi līdz pašam epicentram, tāpēc nāksies gabaliņu (~2km) paiet, līdz nonāksi līdz ieejai. Kolīdz esi nonācis Spa-Francorchamps trasē, izbaudi to – skaņu, bildi, atmosfēru! Tas ir pilnīgi satriecoši!
 5. Vēl pāris papildus lietas, ko vērts pieminēt:
  • Ja tev ir vispārējās ieejas biļete (General Admission) – atrodi vietu, no kuras, tavuprāt, varētu vislabāk izbaudīt sacīksti.
   • Noziedo pirmo dienu, lai apietu apkārt visai trasei un atrastu vietu, kur gribi atrasties galvenajā sacensību dienā.
   • Galvenajā sacīkšu dienā ierodies ļoti laicīgi! Mēs savas vietas ieņēmām gandrīz 6h pirms sacīkstes. Tici man – labākās vietas var būt jau aizņemtas vēl pirms tevis.
  • Ja esi pietiekami attapīgs, paņem savu salokāmo krēslu, piepūšamu dīvānu (lielākam komfortam), spilvenus (jo gaidīšana var būt ilga), segas (gadījumā, ja ir auksts), saulessargus/lietussargus (gadījumā, ja ir pārāk saulains vai lietains), lietusmēteļus (gadījumā, ja līst, bet neesi paņēmis lietussargu). Tāpat mēs pamanījām, ka cilvēki ņem līdzi ledus-somas as savu alu un milzu somas ar ēdienu…  Ņem vērā, ka stikla pudeles ienest ir aizliegts!
  • Trases teritorijā nauda kā norēķināšanās līdzeklis netiek izmantots ēdienu un dzērienu iegādei. Tā vietā, tev ir iespēja iegādāties ‘biļetes’, ko apmainīt pret kādu no izvēlētajiem ēdieniem/dzērieniem. Neskatoties uz to, ja sacensību dienā līst, ir auksts un tu negribi dzert alu, “šaubos, ka trases teritorijā atradīsi vietu, kur var dabūt tēju. Ir tikai kafija!” Tāpēc, esi tam gatavs un paņem savu termosu ar karstu tēju, ja nedzer kafiju.
 6. Esi gatavs, ka uzreiz pēc sacensību beigām, ir iespēja tikt uz pašas trases un kājām šķērsot finiša līniju. Ja esi pietiekami ātrs, tev varētu būt iespēja vēl ieraudzīt mašīnas pitstopos. Iespējams… Un tomēr – izbaudi!
 7. Skaidrs, ka tu nebūsi garlaikots visas dienas garumā, jo trasē visu laiku kaut kas notiek – bez Formula 1 izmēģinājuma, kvalifikāciju braucieniem un sacīkstes, notiek arī citas sacīkstes – Formula 2, Formula 3 un arī Porsche – kas arī ir ātras, dinamiskas un tava satraukuma vērtas.
Skats uz Beļģijas Formula 1 Spa-Francorchamps trases posmu – Chicane

Trase ir fantastiska un ir vērts apiet tai apkārt, lai redzētu to no dažādiem skatu punktiem. Izbaudi nemitīgi pieaugošo motoru rūkoņu, kad tiek dots starta signāls un mašīnas – viena pēc otras – dodas trasē. Bet pēc tam, izbaudi nepārtraukto ‘rawrrr’!

Beļģijas Formula 1 Spa-Francorchamps sacensību apbalvošanas ceremonija

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

lvLV